Gree - Daikin

W marcu 2008, Daikin Industries, Ltd. (z siedzibą w Osaka, Japonia, COO: Yukiyoshi Okano) oraz Gree Electric Appliances, Inc z Zhuhai (z siedzibą w Zhuhai, Prowincja Guangdong, ChRL, Prezes: Dong Mingzhu) podpisały porozumienie w sprawie fuzji.

Strony zgodziły się na współpracę według 5-punktowego planu , by wspólnie promować korzystanie z energooszczędnych technologii. Przy wspólnych działaniach związanych z realizacją planu, Daikin i Gree uzgodniły, że utworzą dwie spółki joint venture w Zhuhai zajmujące się produkcją podstawowych elementów i form do klimatyzatorów.

Utworzenie dwóch nowych spółek nastąpiło w połowie marca 2009. Jedna z firm, Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd., zajmować się będzie produkcją sprężarek inwerterowych i płytek PCB, które są kluczowymi elementami klimatyzatorów użytku domowego. Druga spółka, Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co., Ltd., będzie produkowała klimatyzatory wysokiej jakości przy niskich kosztach i krótkim harmonogramie dostaw. Dzięki standaryzacji i wspólnej produkcji sprężarek i PCB - podstawowych elementów składowych inwerterowych klimatyzatorów - koszty produkcji urządzeń w fabrykach Zhuhai Gree Daikin będą znacznie niższe.

Ponieważ Daikin jest liderem na rynku klimatyzacji inwerterowych, natomiast Gree liderem w produkcji klimatyzatorów, utworzenie nowych przedsiębiorstw powinno poprawić konkurencyjność cenową i jakość oferowanych produktów oraz i spowodować ekspansję urządzeń inwerterowych na rynki, gdzie technologia inwerterowa nie jest rozpowszechniona.

Klimatyzatory Gree